להתאהב שוב בבני הזוג: מפות אהבה, חברות ושמירה על קשר

כשהאהבה חדשה, אנו שואלים שאלות כדי להכיר את בן זוגנו היטב. כפי שכתבה מנדי לן קטרון ל"ניו יורק טיימס" בסיכום המקסים שלה על מחקר שנערך לפני 20 שנה על ידי הפסיכולוג ארתור ארון, אנו אוהבים ללמוד על האדם שאנו אוהבים, אך עם הזמן אנו שוכחים להמשיך ללמוד. במחקר של ד"ר ארון, חוקרים ניסו לברר אם הם יכולים לגרום לאנשים זרים להתאהב אחד בשני על ידי כך שהם ישאלו ויענו על סדרה של 36 שאלות שהופכות ליותר אינטימיות וחוקרניות עם כל שאלה.

 

השאלות האלה מתעמקות די מהר. לאנשים שכמעט ולא מכירים אחד את השני זה תרגיל בסיכון נמוך, אבל לזוגות שפעם היו קרובים ועכשיו מנוכרים, זה מאתגר יותר. ראיתי זאת כאשר אני מקצה לזוגות את תרגיל מפת האהבה בסוף המפגש הראשון שלנו. 62 השאלות הללו, שפותחו על ידי ד"ר גוטמן, נעות בין שאלות פשוטות כגון "היכן נולד בן זוגך?" לשאלות קשות יותר כמו "האם לבן / בת הזוג שלך יש שאיפה סודית? מהי?"

 

יש לי לקוחות שעונים על השתיים-שלוש השאלות הראשונות במשרד, כך שאוכל לאמן אותם אם הם עושים את זה לא נכון. עד כמה ששאלות אלה פשוטות, אם אינכם יודע היכן נולד בן זוגכם, או מהו הצבע, הפרח או הלהקה האהובה עליו, החוויה יכולה להפוך מלהיות מהנה ומשעשעת לכואבת ומאכזבת, ומובילה בתורה לביקורת ותחושות שליליות מוגברות. "היא לא יודעת היכן נולדתי? אחרי כל השנים האלה?"

 

אז קבעתי כמה כללי יסוד: הראשון הוא שזה בסדר לא לדעת את כל התשובות – זה אפילו טוב – כי אפשר ללמוד משהו חדש אחד על השני; זוהי הזדמנות להתחבר ולהתעדכן מחדש באופן שאינו מאתגר מדי. אם אינכם יודעים משהו, הפכו זאת לנושא שיחה, אפילו לדקה או שתיים בלבד.

 

הכלל השני הוא להבין שזו לאו דווקא אשמתו של השותף שלכם שאינו יודע את התשובה! תקשורת היא רחוב דו כיווני. אם אתם לא לוקחים את הזמן, או שאתם פסיביים לגבי חיפוש ידע על בן זוגכם, או שאתם פשוט לא מעוניינים, עסוקים או מעדיפים לצפות בטלוויזיה, עליכם להעמיד את בן זוגכם בעדיפות גדולה יותר.

 

שלישית, אני אומרת לזוגות לא למהר בתרגיל הזה בלילה שלפני הפגישה הבאה שלנו. קחו מספר לילות במהלך השבוע בין המפגשים שלנו כדי לעשות חמש עד עשר שאלות בכל פעם, והשתמשו בהן כקרש קפיצה להיכרות נוספת. אנו מתייחסים לתרגיל זה כעדכון מפות האהבה שלנו. התחייבויות יומיומיות משאירות מעט זמן לשיחות חשובות, במיוחד בעולם שלנו, כך שאנו לא יכולים לצפות לדעת הכל אחד על השני כאשר אנו עסוקים וחיינו משתנים. כאשר זוגות חוזרים אחרי שבוע, הם בדרך כלל מרגישים טוב שהם הצליחו לענות על רוב השאלות בצורה נכונה.

 

מאמר זה נכתב על ידי באניבו חנות למוצרי סקס.